İlk Fıtık Ameliyatınız Çok Önemli

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
İlk Fıtık Ameliyatınız Çok ÖnemlidirKasık fıtıkları tekrarlayabilen bir durumdur. Pek çok kişinin bu konuda duyumları ve hatta yaşanmış olumsuz deneyimleri vardır. Benim de ameliyat ettiğim insanların önemli bir kısmı, daha önce başka yerde ameliyat olmuş ancak kasık fıtığı nüks etmiş hastalardır. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası görülen nükslerin çeşitli nedenleri vardır ancak bana göre temel neden, hasta ve hekim tarafından fıtık ameliyatlarının kolay veya basit görülmesidir. Evet ilk fıtık ameliyatınız sorunsuz geçtiyse, size bu iş çok kolay gelebilir. Ancak aynı taraf kasık fıtık nedeni ile 3-4 kez ameliyat olmak zorunda kaldıysanız böyle düşünmeniz elbette mümnkün olmayacaktır.

İlk fıtık ameliyatınız çok önemlidir çünkü nüks ettiği zaman artık ikinci ameliyat teknik olarak daha zordur. Bu şekilde her nüks sonrası aynı taraftan yapılacak üçüncü veya dördüncü ameliyatın başarılı olma şansı gittikçe azalmaktadır. Sürekli fıtık ameliyatı yaptığım için, bir kaç kez ameliyat olduğu halde fıtık derdinden bir türlü kurtulamayan hastalar da sıkca bana başvurur. Nüks etmiş fıtıkları onarmak benim için de her zaman daha zordur.

Nüks etmiş kasık fıtıklarını onarırken temel prensip şudur: Hasta daha önce kapalı ameliyat olmuş ise, ikinci onarım açık yapılır. Hasta daha önce açık ameliyat olduysa, ikinci onarım kapalı yöntemle yapılır. Profesyonel sporcular için bu kuralın zaman zaman istisnaları olsa bile benim uygulamam genel olarak bu şekildedir. Kasık fıtığı nedeni ile daha önce kapalı ameliyat olmuş hastayı yeniden kapalı yöntemle ameliyat etmek bu konuda ciddi tecrübesi olan hekimler için bile teknik zorluklar ve tuzaklar içerir.

Bu nedenle benim hastalarıma ilk ameliyatlarını olmadan önce önerim şudur: İlk fıtık ameliyatınız çok önemlidir. Bunun son fıtık ameliyatınız olması için lütfen bu hastalığı hafife almayın. Tekrarlaması halinde yeniden ameliyat gerekecektir. Sonradan revizyon için yapılan ikinci veya üçüncü ameliyatlar daha zorlu geçecektir. O zaman iyi bir fıtık cerrahi arayacaksınız. Önleminizi şimdiden alın ve ilk fıtık ameliyatınızı kasık fıtığı ile uğraşan bir hekime olmaya çalışın.