• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Dünya Fıtık Kongresi - American Hernia Society - New York / USA -

Amerika ve Avrupa Fıtık Derneklerinin iki yılda bir ortak düzenlediği dünya fıtık kongresi bu sene New York'da yapıldı. Karın duvarı fıtıkları yani kasık, göbek ve ameliyat yeri fıtıklarının cerrahi tedavisindeki yenilikler, yeni ürünler ve sonuçların tartışıldığı bu toplantıya dünyanın çeşitli yerlerinden yaklaşık 2000 hekim katıldı. Türkiyeden gelen benim dışımda 7 meslektaşımız daha vardı.

Kongrede daha çok laparoskopik ameliyatların tüm dünyada artan sıklıkla ve güvenle uygulandığı vurgulandı, buna karşılık kullanılan malzemeler nedeni ile bu tür kapalı ameliyatların maliyetinin nasıl aşağı çekilebileceği tartışıldı.

Kasık fıtıklarında ve göbek fıtıklarında hangi hastalarda kapalı ameliyatın daha uygun olduğu, ameliyatta kullanılacak tekniklerden hangisinin daha başarılı olduğu önümüzdeki yıllarda yeni kongrerelerde tartışılmaya devam edecek.

Avrupa Fıtık Derneğinin Edinburgh şehrinde 28-31 mayıs 2014 tarihinde yapacağı kongrede buluşmak üzere meslektaşlarımızla sözleşip pazar günü New Yorkdan ayrıldık.

Dr. Hamdi Koçer - Dünya Fıtık Kongresi - American Hernia Society  - New York / USA -

Dünya Fıtık Kongresi - American Hernia Society  - New York / USA -