• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Dikişsiz Yama - ProGrip

Kendiliğinden yapışan yama ProGrip; fıtık onarımında dikiş, vida ve başka bir yapıştırıcı kullanmaksızın yamayı yerine tespit etmemizi sağlar. Bu yamaların alta bakan yüzünde minik minik ayaklar vardır. Bu ayaklar tekstilde kullanılan "cırt cırt" mekanizmasına benzer şeklinde alttaki dokulara yapışır. Yapışan ayaklar 6 ila 12 ay içinde eriyip tamamen kaybolurlar. Bu şekilde yama tüm yüzeyi ile altındaki dokulara yapıştığından, yerinden kayma ve kırışma riski yoktur.

ProGrip yama, ameliyat süresini kısaltır, yamanın yerine tam yerleşmesini sağlar, dikişe bağlı sinir zedelenmelerini önler.

Ameliyat sonrası erken ve geç ağrı nedenleri arasında, yamayı tespit etmek için kullanılan dikişler sorumlu bilinir. Bu dikişlerin gergin bağlanmasıni ve/veya bu dikişlerin konurken bölgeden geçen sinirleri sıkıştırması ağrıya neden olur. Zedelenen sinirler hastaların çoğunda kısa sürede düzelir ancak bir kısım hasta kronik ağrılar yaşayabilir. Kendiliğinden yapışan yamanın amacı, dikişe bağlı sinir yaralanmalarını azaltmaktır.

ProGrip dikişsiz yamalar Covidien firması tarafından 3 farklı boyutta üretilmektedir. Türkiyedeki kullanım maliyeti ölçülerine göre yaklaşık 500-600 TL'dir. ProGrip yamalar sezeryan sonrası ağrı yaşamış kadınlarda, ağrı eşiği düşük hastalarda, ameliyat süresinin önemsendiği durumlarda ve nüks olgularda özellikle önerilir.

Dikişsiz yamalar kasık fıtıklarında kullanılmak üzere üretilmektedir.Merkezimizde dikişsiz yamalar, tıbbi gerekliliği olduğunda veya hastanın talebi üzerine kullanılır.

 

ProGrip YamaDikişsiz Yama


Fıtık Ameliyatında Yeni Teknolojiler