• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Dev Fıtıklar - Sctoral Fıtık

Fıtığın ileri derecede büyümesi torbalara kadar inmesi sonucu scrotal fıtık adını alır. Bir noktadan sonra fıtık deliği iyice büyür ve hasta ayağa kalktığı zaman tüm ince barsaklar fıtık kesesini doldurur. Bu fıtıklar artık çok büyük boyutlara kadar ulaşabilirler ve bir futbol topundan büyük dev fıtıklar oluşur.

tamacik devfitik

Bu fıtıklar uzun zaman içinde geçtikleri kanala ve torbaların iç yüzüne yapışır ve kapalı ameliyatı teknik olarak çok zor hale getirir. Bu fıtıklar artık sadece açık yöntemle onarılabilir. Hastanın hem görüntüsünü bozar hem de ağırlık merkezi kayması sonucu yürümesini, rahat hareket etmesini engeller. Onarımları daha güçtür ve komplikasyon riskleri daha yüksektir.

Dev fıtıklar hastanın kıyafetlerinin üstünden dahi dikkat çekecek kadar görünür hale gelebilir. Bu da hastanın hem sosyal hayatını etkiler hem de cinsel yaşamını ciddi şekilde bozar. Fıtığınızın bu büyüklüğe gelmeden onarılması daha iyi olacaktır.

 

devfitik

 

Dev fıtıkların fıtık konusunda deneyimli cerrahlar tarafından veya fıtık merkezinde onarılması, nüks ve diğer komplikasyonlardan kaçınmak açısından daha doğrudur. Dev fıtıklar uzun yıllar içinde gelişmiş, çevre dokulara sıkı sıkıya yapışmıştır. Ameliyat sonrası torbalarda şişlik morarma ve hematoma bağlı sertlikler olabilir. İdeal olanı fıtık büyümeden önce onarılmasıdır.

Dev fıtıkların açık yöntemle onarılması sonrası hasta 1-2 gün içinde taburcu edilir ve kısa süre içinde normal hayatına dönebilir. Ameliyat sonrası  ilk 7-10 gün sporcu süspansuarı kullanılması ameliyat sonrası oluşacak bazı komplikasyonları önleyebilir.

 

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.


KASIK FITIĞI