Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

Açık Yöntem mi Kapalı Yöntem mi?

 Kasık Fıtığı Videosu: Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Kasık fıtığı ameliyatı: Açık yöntem-Kapalı yöntem

Günümüz tartışması kasık fıtığı ameliyatlarında yamanın yıllardır uygulandığı gibi açık yöntemle mi yoksa daha yeni olan kapalı yöntemle mi (laparoskopik) yerleştirileceğidir. Benim kişisel görüşüm, kapalı yöntemin maliyeti düştükçe, genel cerrahların laparoskopi deneyimi çoğaldıkça ve insana verilen değer arttıkça, kısa vadede kapalı yöntemin hızla yaygınlaşacağı şeklindedir.

Kapalı yöntemin avantajları

Ameliyat çok küçük deliklerden gerçekleştirilir.Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır.
Ameliyat sonrası erken ve geç ağrılar, basit yara enfeksiyonu çok daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksızdır. acikmikapalimi2

Kapalı ameliyat sırasında hem sağ-hem sol, her iki kasık kanalını da görme imkanı vardır.
Örneğin karşı taraf kasık ile ilgili bir şüphe varsa, ameliyat sırasında diğer taraf da zahmetsizce kontrol edilebilir. Üstelik aynı deliklerden her iki taraflı da yamamak mümkündür. İki taraflı kasık fıtıklarında laparoskopik yöntem çok avantajlıdır. Çift taraflı kasık fıtığı açık yöntemle onarıldığında, çok daha fazla yumuşak doku hasarı ve yara komplikasyonu riski vardır.

Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır.
Kapalı yöntem, masa başı işi yapanlar da dahil olmak üzere, işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi bir avantaj sağlar; özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.

Nüks fıtıkları kapalı yöntemle, daha önceki ameliyat bölgesine hiç girmeden arka taraftan onarmak mümkündür.
İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem daha başarlıdır.

Kasık fıtıklarında açık ameliyat ile koyduğumuz yamalar sadece direk ve indirek fıtık alanını örter.
Buna karşılık kapalı ameliyat ile konulan yamalar hem direk-indirek alanları hem de femoral alanı örter. Böylece ileri ki yıllarda da bu taraf kasıkta bir daha femoral fıtık olma riski de yoktur. Femoral fıtıklar en çok kadınlarda görülür: bu nedenle kadınlarda kasık fıtığı ameliyatlarını kapalı yöntemle yapmak daha uygundur.

Kasık fıtığında ameliyat açık yöntemle yapıldığında yama adalelerin üstüne yani "onlay" şeklinde tespit edilir.
Buna karşılık kapalı yapılan fıtık ameliyatlarında yama adale arkasına yani inlay yerleştirilir. Yama ne kadarviç katmana konmuşsa, onarım o derecede daha güçlü olmuştur. Bu açıdan bakınca da iyi yapılmış bir kapalı ameliyat fiziken -teorik olarak- açık fıtık ameliyatından daha güçlüdür.

Açık ameliyat mı kapalı ameliyat mı?Kapalı yöntemin uzun dönem sonuçları da alınmıştır. Yapılan geriye dönük çalışmalarda hem ilk uygulama hem de nüks fıtıklarda, laparoskopik cerrahi deneyimi olan cerrahların yaptığı kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Nüks oranları birbirine eşit ve çok düşüktür. Diğer komplikasyonlar açısından da kapalı yöntem daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Çift taraflı kasık fıtığı olanlar veya karşı tarafta da fıtık şüphesi olan hastalarda, kasık fıtığı olan kadınlarda, profesyonel sporcularda, sürekli spor yapanlarda, işine hemen dönmek isteyenler veya işi fiziki güç gerektirenlerde ve nüks etmiş eski fıtıklarda kapalı yöntem ideal çözümdür.

Kapalı yöntemin dezavantajları

 

Maliyet:

Kapalı fıtık ameliyatında kullanılması gereken özel cihazlar ve bunların yanısıra tek kullanımlık olup her ameliyattan sonra atılan sarf malzemeleri vardır.  Kapalı fıtık ameliyatın maliyeti açık ameliyata göre yaklaşık %50 kadar daha pahalıdır. Kullanılan yamanın farklı olması, yamayı tutturduğumuz özel vidalar da bu fiyat farkını oluşturan faktörlerdendir. Mamafih tüm özel sağlık sigortaları kapalı yöntemle yapılan fıtık ameliyatlarının tamamını ödemektedirler.

Genel anestezi: 

Kapalı ameliyat sadece genel anestezi ile yapılır. Dolayısıyla ameliyat olacak kişinin genel anestezi almasında bir sakınca olmaması gerekir. Hasta belli bir yaşın üstündeyse veya fıtık hastanın sistemik bazı hastalıkları varsa, ameliyat gününden önce hastaya anestezi muayenesi yapılması gerekir.

Deneyim gerektirmesi:

Kapalı ameliyatı yapacak hekimlerin laparoskopik ameliyatlar konusunda deneyimli cerrahlar olması gerekir. Tüm cerrahlar açık fıtık ameliyatlarını yapabilecek eğitimle donanmışken, hem dünyada hem de ülkemizde kapalı ameliyatları yapabilen hekim sayısı nispeten sınırlıdır. Sadece laparoskopik cerrahi deneyimide yeterli değildir; hekimin en az 100 kapalı fıtık ameliyatı gerçekleştirmiş olması gerekir. Çünkü açık ve kapalı ameliyatın anatomisi ve prensipleri bir birinden tamamen farklıdır.

Bazı hastalara uygulanamaması:

Kapalı ameliyat hangi durumlarda, kimlere yapılmaz: Boğulmuş fıtıklarda, obezite derecesinde şişmanlarda, bazı dev fıtıklarda, gebelerde, kan hastalığı olanlarda veya sürekli kan sulandırıcı kullananlarda kapalı yöntemi kullanmamak gerekir. 

Eğer çift taraflı kasık fıtığınız varsa, kasık fıtığından daha önce açık yöntemle ameliyat oldunuz ve nüks ettiyse, sporcuysanız, kendi işiniz var ve bir an önce işinizin başında olmak istiyorsanız kapalı ameliyat sizin için ideal çözümdür. Bunun dışında maliyet benim için önemli değil diyen herkes kapalı ameliyat olabilir. Buna ek olarak kadınlarda gerşekleştirilen kasık fıtığı ameliyatlarının da kapalı olması -ilerde femoral fıtık gelişmemesi için- tercih nedenidir.

Eğer emekliyseniz, tek taraflı bir kasık fıtığınız varsa, genel anestezi almanızda bir sakınca bulunuyorsa veya ameliyat maliyeti sizin için önemliyse, açık ameliyatı tercih edebilirsiniz.

KASIK FITIĞINDA AÇIK YAPILAN AMELİYATIN AVANTAJLARI

Açık ameliyatın en büyük avantajı her türlü anestezi ile yapılabilmesidir: bu sayede hemen hemen her kasık fıtığı güvenle ameliyat edilebilir. Genel anestezi alamayan hastalar için de uygun bir bölgesel anestezi vardır: epidural, spinal veya lokal anestezi ile fıtık ameliyatını hekim gerçekleştirir.

Açık fıtık ameliyatın ikinci büyük avantajı Türkiye'de ve dünyanın her yerinde her genel cerrahi uzmanı bu ameliyatı yapabilir. Laparoskopi deneyimi ve laparoskopik fıtık cerrahisi deneyimi gerekmez. Buna rağmen ben özellikle nüks olgularda, kadınlarda, sistemik hastalığı olan hastalarda, kapalı ameliyat olmak isteyenlere ve dev fıtıklarda hastanın mutlaka fıtık cerrahisi ile özellikle ilgilenen bir cerraha başvurmasını öneriyorum. Fıtık ameliyatı çok da hafife alınmamalıdır çünkü 7-8 kez nüks etmiş ve sürekli ameliyat olmuş hastalar başvurmaktadır.

Açık fıtı ameliyatının 3. büyük avantajı, özel ekipman ve tek kulanımlık sarf malzemeleri gerektirmediği için her türlü hastane koşullarında başarı ile uygulanabilir. Özellikle Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerinde yetersiz sağlık koşullarında açık fıtık ameliyatları hayat kurtarıcı olarak elimizde tek imkandır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu