Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

Fıtık ameliyatı olmazsam ne olur ?

Fıtık ameliyatı olmazsam ne olur ?

 


Kasık Fıtığı Videosu: Kasık fıtığı tedavi edilmezse ne gibi sorunlara sebep olur?

Kasık fıtıklarının ameliyat dışında bir tedavi yöntemi yoktur. Kasık bağı kullanıp geçici rahatlık sağlanabilir belki ancak uzun zamanda bunların faydası olmaz. Hatta uzun süre fıtık bağı kullanan hastaların fıtık ameliyatları cerrahi ekibe teknik olarak bazı zorluklar çıkarabilir. Kasık fıtığı olanlara uzun süreli fıtık bağı kullanımı bu nedenle önerilmez.

Fıtık ameliyat olmazsa hasta için ne tür riskler olabilir ? En kesin bilinen ve değişmez risk, kasık fıtığının zaman içinde büyümesidir. Bütün kasık fıtıkları için bu kaçınılmazdır. Özellikle indirek kasık fıtıkları, torbalara kadar inip sürekli büyüme eğilimindedir. Tedavi edilmeyen kasık fıtığı yıllar içinde futbol topundan büyük hale gelebilir.

Kasık fıtıkları büyüme sırasında ağrı da yaparlar. Kasık fıtığının ağrısı –eğer boğulmuş fıtık değil ise- çok şiddetli değildir. Genel olarak fıtık hastaları bu ağrıyı bir rahatsızlık hissi veya hareket ile hissedilen acı şeklinde tarif ederler. Bu ağrı ve acı hissi uzun süre devam edebilir; zaman zaman kesilir sonra yeniden ortaya çıkabilir. Fıtığın olduğu taraftaki bu kasıki ağrısı fıtığın sürekli büyüdüğüne işaret eder.

Kasık fıtıklarının az görülen ancak çok tehlikeli bir komplikasyonu fıtık boğulması ve barsak düğümlenmesidir. Normalde içeri girip çıkan fıtık günün birinde dışarda sıkışıp kalır; karın içine geri dönemez ise buna fıtık boğulması denir. Boğulmuş fıtık acil bir durumdur ve mutlaka tıbbi yardım gerekir.

Boğulmuş fıtık kesesi içinde eğer barsaklar kalmışsa bu durum daha da tehlikelidir ve acil ameliyat gerektirir. Bağırsak düğümlenmesi şiddetli ağrı, bulantı kusma ve gaz dışkı çıkaramama ile aniden ortaya çıkar. Tedavi edilmediği veya gecikme olması durumunda insan hayatını tehlikeye sokan bir klinik tablo oluşur. Gangrene olan barsak kısmını çıkartmak gerekir ve böyle bir ameliyattan sonra hastanın toparlanması ve işine geri dönüşü günler hatta haftalar sürebilir.

Kasık fıtıkları insanların sosyal ve cinsel hayatları üzerinde de olumsuz etkiler yapabilir. Kasık fıtığının zaman içinde büyümesi, cinsel aktivite sırasında kişinin ağrı ve zorluk çekmesine neden olabilir. Karın içi basınç artması ile fıtık dışarı çıkar ve zorlanmaya neden olur. Fıtığın çok büyük olması halinde pantolon üzerinden gözüken bir kitle haline gelebilir. İnsanların dikkatini çekip fıtık hastasını toplum içinde rahatsız edebilir.

Fıtıklar ağrı yapar, dış görünüşünüzü bozar, canınızı sıkar ama daha önemlisi ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı belli olmayan, ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Gerdirmesiz yama yöntemi" ile fıtık ameliyatı olduğunuz gün eve dönebilir; en kısa sürede işinizin başında olabilirsiniz. Kapalı ameliyat son derece rahat ve güvenlidir. Bu riskler ile yaşamaya değmez. 

 

  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?ameliyat-olmazsa

arrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu