Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

İki Taraflı Kasık Fıtığı

3Kasık kanalı her iki tarafımızda yerleşmiştir. Özellikle doğumsal zayıf noktalardan birisi olan bu kanalın zaman içinde açılması ile karın içi organlar buradan geçer ve "indirek fıtıkları" yaparlar.

Kasık fıtıkları % 5-10 oranında iki taraflı olabilir. Hastalar bazen bunun farkında olurken bazen farkında değildir. Özellikle fıtık bir tarafta daha büyük ise, ikinci taraf gizli kalır. Eğer büyük taraftaki fıtık onarılıp, diğer taraf fark edilmezse, karın iç basınç, onarılmayan zayıf tarafa yüklenecektir. Fark edilmeyen erken dönem fıtık, diğer tarafta kısa sürede görülür hale gelir. O nedenle iki tarafl fıtıkları, ameliyat öncesi teşhis edip, iki tarafı birden onarmak gerekir.

İki taraflı kasık fıtıklarının diğer fıtıklardan bazı farkları vardır. Hastanın fıtığa eğilimli bir bağ dokusu sorunu veya genetik bir yapısı olabilir. Diğer fıtıklar açısından özellikle femoral ve göbek fıtıkları açısından değerlendirmek gerekir.

İki taraflı kasık fıtıklarında "kapalı ameliyat" tercih etmek gerekir. Ayrıca iki taraflı kasık fıtığı onarımı yapılan hastaları 1 gün hastenede kalmasını tercih ediyoruz.

TANI

İki taraflı kasık fıtığı çok nadir görülmez. Hastaların bir kısmı sadece bir tarafın farkında olup, diğer tarafta da fıtık olduğunu bilmiyor olabilirler. İlk başvuru sırasında muayenenin dikkatli yapılması gerekir. Muayene sırasında karşı taraftan emin olunamadığı hallerde ultrasonografi veya MR tetkikleri ile kontrol edilebilir.

İki taraflı kasık fıtığnın muayenesi sırasında büyük taraftaki fıtığın üstüne baskı yapıp dışarı çıkması önlendikten sonra karşı taraf kontrol edilmelidir. Aksi takdirde büyük fıtık tarafından dışarı çıkan barsaklar, karşı taraftaki fıtığın görülmesine mani olur ve onu perdeler.

AMELİYAT

İki taraflı kasık fıtıklarının ideal tedavisi kapalı yöntemle ameliyat edilmesi ve her iki tarafın yama ile onarılmasıdır. Iki taraflı fıtıklar eğer açık yöntemle ameliyat edilirse hastanın ameliyat sonrası normal hayatına dönmesi biraz zor ve sıkıntılı bir süreç olabilir. Her iki kasığın tek tek kesilmesi ve dikilmesi nekahat dönemini güçleştirir.

Buna karşılık eğer laparoskopi ameliyat edilirse tek taraflı ameliyat ile çift taraflı ameliyatın hastaya verdiği zorluk , sıkıntı neredeyse birbirine eşittir. Aynı küçük deliklerde her iki tarafı da görmek ve onarmak mümkündür.

Bir taraflı kasık fıtığının hastaya verdiği zorluk ve sıkıntıyı 1 olarak kabul edersek, iki taraflı açık yapılan açık ameliyatın toplam hastaya zorluğu 1+1= 3,0 gibi düşünülebilir. Buna karşılık iki taraflı kapalı ameliyatın hastaya vereceği sıkıntı ise 1+1=1 gibi düşünülebilir. Dolayısıyla iki taraflı kasık fıtıklarında "kapalı ameliyatlar" çok avantajlıdır.

Eğer hastanın genel anestezi almasına mani bir durum yoksa biz iki taraflı kasık fıtıklarını kapalı yöntemle onarıyoruz. Kapalı yöntemin maliyeti açık yönteme göre biraz daha yüksek ancak sonuçlarının sağladığı rahat ve konforu düşünürsek birinci tercih olmalıdır.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

İki taraflı kasık fıtığı ameliyatlarından önceki hazırlık diğer hastalardan çok farklı değildir. Eğer hastanın sürekli ilaç kullanmasını gerektiren ciddi bir kalp veya solunum sistemi rahatsızlığı yoksa ameliyat günü hastaneye gelip anestezi tetkiklerinin aynı gün yapılması yeterlidir.

İki taraflı kasık fıtığı olan özel sağlık sigortalı hastalar için iki taraflı fıtığın mutlaka ultrasonografi ile belgelenmesi gerekmektedir. Özel sağlık sigortaları onay vermek için bu ultrason raporunu isterler. Eğer özel sağlık sigortanız ve iki taraflı kasık fıtığınız varsa veya şüpheleniyorsanız, özel sağlık sigortanız olduğunu hekiminize önceden bildirmeniz gerekir.

İki taraflı kasık fıtığı ameliyatı yapılan hastaları aynı gün taburcu etmek yerine 1 gün hastanede tutmayı tercih ediyoruz. Aynı gün akşam ayağa kalkıp yemeğini yiyen hasta geceyi hastanede geçirdikten sonra ertesi gün sağlıklı bir şekilde evine çıkar. 
 

  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?1337448174 amneziya

arrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu