Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

01-beden-gucuKasık fıtıkları, karın duvarındaki zayıf noktadan çıkar. Sanıldığı gibi ağır kaldırmak veya her hangi bir şekilde vücudu zorlamak fıtık oluşumunun nedeni değil sadece tetikleyicisi olabilir. Vücudumuzda karın duvarında böyle bir yırtık veya zayıf bölge olmasa sadece ağırlık kaldırmakla fıtık olmazdık. Aksi takdirde bütün haltercilerin kasık fıtığı olması gerekirdi.

Beden gücü ile çalışan kişilerde meydana gelen kasık fıtıkları sürekli çalışma nedeni ile kısa zamanda büyümeye eğilimlidir. Bu nedenle fazla ihmal etmeden kısa sürede fıtık ameliyatı olmak gerekir.

KASIK FITIĞI TANISI

Beden gücü ile çalışan insanlarda görülen kasık fıtıkları direk fıtık veya indirek fıtık olabilir. İkisinin de tedavisi benzer olduğu için aralarındaki fark çok önemli değildir. Direk fıtıklar adaleyi yırtarak çıkan kasık fıtıklardır. İndirek fıtıklar kasık kanalının açılması ile ortaya çıkan anatomik fıtıklardır. İkisi de aynı bölgede ve birbirine çok yakın yerleşimlidir. Bazen aynı kişide hem direk hem indirek fıtık olabilir ona da "pantolon fıtık" denir.

Kasıktaki fıtıkların tanısı çok kolaydır. Hasta ayaktayken, zorlanınca veya öksürmekle ağır kaldırmakla kasık bölgesinde bir şişlik oluşur. Sırt üstü uzandığında veya eli ile içeri ittiğinde bu şişliğin kaybolması kasık fıtıkları için çok belirleyicidir.


KASIK FITIĞININ AMELİYAT YÖNTEMİ
esnaf paketi

Beden gücü ile çalışan insanların iş motivasyonları birbirinden farklı olabilir. Kendi iş yerinde çalışan ve işine kısa zamanda dönmek isteyen birisi için kapalı fıtık ameliyatı (laparoskopik ameliyat) en uygun yöntemdir.

Kapalı fıtık ameliyatı 3 küçük delikten yapılan ameliyattır. Kesikler çok küçük olduğu için hastanın ameliyat sonrası ağır ve zorlamalı işlere geri dönüşü daha kolaydır ve kısa süre içinde gerçekleşir. Kapalı fıtık ameliyatı iş gücü kaybını azaltır.

Kasık fıtığı için yapılan açık ameliyattan sonra beden gücü gerektiren işlere geri dönüş haftalar sürerken; kapalı ameliyat olanlar bir kaç gün içinde işe başlayabilir. Kapalı fıtık ameliyatları sırasında kullanılan malzemeler ameliyat maliyetini açık fıtık ameliyatlarına göre yükseltmektedir.


AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK VE AMELİYAT SONRASIesnaf


Ameliyat saatinden en az 1 saat önce aç karnına hastaneye gelip yatış işlemlerini yaptırabilirsiniz. Anestezi hekiminin görmesi, kan tetkiklerinizin yapılıp ameliyata hazırlanmanız yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı ve sonrası ağrısız ve rahattır. Ameliyattan çıktıktan 2 saat sonra su içebilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Genellikle akşam yemeğinden sonra ayağa kaldırıp dolaştırdığımız hastaları akşam evine taburcu etmeyi tercih ediyoruz.

Beden gücü ile çalışan hastaların işlerine geri dönüş süreleri ameliyatın tekniğine ve işin zorluğuna göre değişmektedir. Açık ameliyatlardan sonra bu süre daha uzun; kapalı ameliyatlardan sonra daha kısadır. Size bir fikir vermesi için "buraya tıklayarak" -Ameliyattan Ne Kadar Sonra İşime Dönebilirim- başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda verilen değerler hastadan hastaya ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Hekiminizle muayene sonrası ve ameliyat sonrası bu konuya ayrıca konuşmalısınız. 
 

  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?1337448174 amneziya

arrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu