Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

Ameliyattan Ne Kadar Sonra İşime Dönebilirim?

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında işe dönüş 


fitik-ameliyat-sonrasiBu sorunun cevabı yapılan işin özelliklerine, ameliyat yöntemine, cerraha ve hastaya bağlı olarak değişir.

İşiniz masa başı başı işi olabilir, araba kullanmayı gerektiren hareketli ancak yoğun beden gücü gerektirmeyen bir iş olabilir veya sadece beden gücü ile yapılan bir iş olabilir. Bir yerde çalışıyor olabilirsiniz veya kendi işiniz olabilir. Kasık fıtığı  ameliyatı açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir.  Bunlar önceden
bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.
 
Her insanın vücudu travmaya ve ağrıya farklı yanıt verir. İnsanların ayrıca iş motivasyonları farklı farklıdır. Son olarak da her cerrahın çalışırken çevre dokularda oluşturduğu travma yani zedelenme oranı değişir. Bu cerrahın deneyimi, kişisel özellikleri ve kasık fıtığı ameliyatını ne sıklıkla yaptığı ile ilgilidir. Bunlar da ölçülemeyen veya kestirilemeyen değişkenlerdir.

Biz kestirilebilir değişkenler üzerinden size bir yol göstermesi açısından şöyle bir tablo oluşturmaya çalıştık:

İŞ TARİFİ AÇIK OPERASYON LAP. OPERASYON
HAFİF İŞ 3-5 gün 1-3 gün
ORTA DERECEDE BEDEN GÜCÜ 7-10 gün 3-5 gün
İLERİ DERECEDE BEDEN GÜCÜ 4-6 hafta  10-14 günHAFİF İŞ: Masabaşı iş veya kişinin bizzat beden gücü ile çalışmadığı kendi işi

ORTA DERECEDE BEDEN GÜCÜ: Gün içinde araba ile seyahat zorunluluğu olan ve/veya 10 kg dan fazla ağırlık kaldırmak gerekmeyen işler.

İLERİ DERECEDE BEDEN GÜCÜ: İş sürecinde sürekli ağırlık kaldırmak gereken işler, iş içinde 10 kg’dan fazla ağırlık kaldırmak gereken işler veya profesyonel sporcular.

İşiniz beden gücü gerektiriyorsa, kapalı fıtık ameliyatlarını tercih etmenizi öneririz. Çünkü kapalı ameliyatlardan sonra çok kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşabilir ve işyerinize geri dönebilirsiniz. Daha fazla detay öğrenmek için "buraya tıklayabilirsiniz" ve "Beden gücü ile çalışanlarda kasık fıtığı" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukardaki tabloda verilen bu değerler hastadan hastaya farklılıklar gösterebilir. Lütfen bu konudaki beklentilerinizi ameliyattan önce bizimle konuşun.

Başka kliniklerde yapılan ameliyatlardan sonra size verilen süreler daha farklı olabilir. Ameliyat olduğunuz yerden verilen sürelere uymanız sizin yararınıza olacaktır.

  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?1337448174 amneziya

arrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu