Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

SİGARA İÇİYORUM, BIRAKMALI MIYIM ?

 

 

sigara_icen_kadinSigara içen hastalarımız sık sık ameliyat öncesi şu soruları soruyorlar:

-Fıtık ameliyatından önce sigarayı bırakmalı mıyım ?

-Fıtık ameliyatı olacağım gün sigara içebilir miyim ?

Sigaranın zararları saymakla bitmez üstelik artık sigara paketlerinin üstüne yazılmaya çizilmeye başlandı.  Akciğer ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok ölümcül rahatsızlığın nedeninin sigara olduğunu biliyoruz.  Dolayısıyla kimsenin sigara içmesini teşvik etmek veya cesaretlendirmek doğru değildir.

Buna karşılık sigara tiryakiliğinin fıtık ameliyatından kısa süre önce kesilmesinin anestezi ve cerrahi açıdan saptanmış bir olumlu etkisi yoktur.  Böyle bir olumlu etkinin görülmesi için sigaranın ameliyattan en az 3 ay önce bırakılmış olması gerekir.

Fıtık ameliyatından kısa süre önce sigara bırakılması halinde, akciğerden salgılanan sıvıların artması sonucu öksürük balgam şikayetleri olabilir ve hem anestezi sırasında hem de fıtık ameliyatı sonrası erken dönemde fıtık hastasına sıkıntı yaratabilir.

Uzun zamandır sigara kullanan bir kişinin fıtık ameliyatı olacağı gün veya hemen öncesi sigarayı kesmesi hem vucutta günlük yoksunluk belirtileri yapabilir hem de ameliyat stresine ilave bir gerilim oluşturur.  Bu nedenle fıtık için ameliyat randevüsü alındıktan sonra hastanın sigarayı bırakmasını kesmesini önermiyoruz.

Fıtık ameliyatından en az 3 ay önce sigarayı bırakabiliyorsanız ve bir daha içmemeyi düşünüyorsanız ideali budur. Ancak sadece fıtık ameliyatı için kısa süreli sigara bırakmaya gerek yoktur.

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu