Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Tedavisi Randevusu

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

DİREK KASIK FITIKLARI

 

Direk kasık fıtıkları karın ön duvarını yırtıp çıkan fıtıklardır. Kasık kanalı bu hastalarda kapalıdır. Zayıf nokta doğumsal değil, sonradan oluşmuştur.

Edinsel olan zayıf nokta, bazen sporcu fıtklarında olduğu gibi şiddetli bir darbe veya sürekli zorlanma sonucu oluşur. Bazen de yaşlılık ile beraber adalelerin gevşemesi veya kısa zamanda aşırı kilo verme sonucu bu tür fıtıklar ortaya çıkabilir: yaşlılarda kasık fıtıkları. Direk kasık fıtıkları kronik karın içi basıncın artmasına neden olan devamlı zorlanmalar örneğin kronik öksürük, kabızlık, veya prostat sonucu da görülebilir.

direk

Direk fıtıklar adaleyi yırtıp direk olarak karın duvarının dışına cilaltına doğru çıkarlar.

 

Direk kasık fıtıkları sporcular dışında daha çok ileri yaşlarda görülür. Genellikle tek taraflı olur. Tedavisi mümkün olan en kısa zamanda planlanmalı, ameliyat ile yırtığın daha fazla büyümeden kapanması sağlanmalıdır. 

Fıtık direk olması halinde çok büyük boyutlara ulaşmayabilir, torbalara inip dev fıtıkları oluşturmaz. Buna karşılık erken dönemde ağrı yapar ve daha sonraki dönemlerde de kolayca boğulma riski taşır.

Gençlerde ve sporcularda görülen direk fıtıkları kapalı yöntele onarırken, yaşlılarda görülen direk fıtıklarda açık veya kapalı yöntemlerden birisi yapılabilir. Kapalı yöntemde mutlaka genel anestezi kullanılır. Dolayısıyla hastanın genel anestezi almasına tıbbi bir engel yoksa kapalı yöntem kullanılır. 

 

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu