Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

whatsapp-hemen-280

Fıtık Tedavisi Randevusu

Fıtık Ameliyatları Dünyası - F.A.D.

 

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi

Kasık fıtığı ameliyatından önce


Fıtık ameliyatları genel olarak “karın duvarında” gerçekleştirilir;  fıtık ameliyatı sırasında karnın içine girmek gerekmez. Karın içine girilmediği için iç organların yaralanma riski çok düşüktür ayrıca ameliyat sonrası dönem hasta için rahat ve kolay geçer. Hastalarımızın ameliyat öncesi iyi hazırlanması halinde, kasık fıtığı ameliyatını takiben son derece iyi koşullarda evlerine dönmesi mümkündür.  

Açlık Süresi:

ok01Bütün ameliyatlardan önce en az 8 saatlik açlık süresi gerekir. Ameliyat randevusu sabah erken olanlar için önerimiz, gece yarısından sonra su dahil bir şey almamalarıdır. Ameliyat sabahı uyandığınızda kendinizi oruç gibi düşünmeli ve hiç bir şey yiyip içmemelisiniz.

ok01Ameliyat saati öğleden sonra veya daha geç olanlar için, eğer uzun süre aç kalma bir zorluk teşkil ediyorsa, lütfen doktorunuza danışınız.


İlaç Kullanımı:

ok01Sürekli ilaç kullanması gereken hastaların doktoruna danışmasını öneririz. İlaçların pek çoğunu ameliyat sabahı az bir su ile alabilir veya ilacınızı hastaneye getirip ameliyat öncesi anestezi doktoruna sorabilirsiniz. Örneğin tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, bunları ameliyat günü çok az bir suyla alabilirsiniz. Buna karşılık bazı ilaçların ameliyatın günlerce öncesinden kesilmesi gerekir.

ok01Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar fıtık ameliyatı esnasında ve sonrasında kanamaya neden olur. Bu kanama yaşamı tehdit edecek boyutlarda olmasa da, ameliyat bölgesinde kan toplanması (hematom) veya ciltte morarmaya (ekimoz) neden olabilir. Dolayısıyla kasık fıtığı ameliyatından en az 7 gün önce bu tür ilaçlar kesilmelidir.

ok01Aspirin dışında kullanılan kan sulandırıcılar, özellikle kalp kapak, kalp ritim bozuklukları ve derin ven trombozu nedeni ile ömür boyu kullanılmak üzere hastaya verilmiş olabilir. Bu tür ilaçların nasıl kesileceği ve sonra ne zaman nasıl başlanacağı ile ilgili bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz.

 

hk fitikAmeliyata hazırlık:

ok01Herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı hastalarımızın tetkik ve anestezi muayenesi, ameliyat sabahı yapılır. Buna karşılık bazı hastaların anestezi doktoru tarafından bir kaç gün önceden görülmesi gerekir.

ok01Özellikle kronik kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı KOAH olanlar ile önceden by pass veya akciğer ameliyatı geçirmiş hastaların anestezi muayenesini ameliyattan 2-3 gün önce yapılmalıdır.

ok01Kasık fıtığı ameliyatları öncesi barsak hazırlığı gerekmez. Ayrıca bölgenin tıraşı tercihen ameliyathanede yapılır o nedenle evde böyle bir hazırlık yapmanız gerekmez.

ok01Ameliyattan önceki gece banyo yapmanız sizin için önemlidir. Hem cerrahi sahanın hijyenini arttırmış olursunuz hem de ameliyat sonrası iki gün banyo yapamayacağınız için yıkanmadan geçireceğiniz süreyi kısaltmış olursunuz. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi ve jöle kullanmayın.

ok01Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.

ok01Kasık fıtığı ameliyatı öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun. Özellikle ateş, kırıklık ve halsizlik gibi sistemik bulgular olduğunda ameliyatınızı ileri bir tarihe, iyileşmenizden sonraya ertelemek gerekebilir.

ok01Ameliyat günü veya hemen öncesinde mensturasyon (regli dönemi)  olmanız ameliyata engel değildir.

 

Ameliyat günü

ok01Ameliyat saatinden en az 1-1,5 saat önce hastanede olmanız gereklidir.  İstanbul trafiğini de hesaba katarak ameliyat sabahı lütfen randevu saatinde hastanede olacak şekilde evden çıkınız.

ok01Hastaneye gelirken, kolayca çıkartabileceğiniz rahat ve bol kıyafetler seçmeye özen gösteriniz. Ameliyat günü makyaj yapmayınız. Yanınızda kıymetli takı, mücevher getirmeyiniz. Ameliyathaneye giderken, piercing, yüzük, küpe, kolye, takma diş, peruk, kontak lens, gözlük saat bilezik, toka gibi eşyalarınızı yakınınıza bırakınız. Ameliyat günü varsa ojelerinizi silmelisiniz..

ok01Ameliyat öncesinde, anestezi doktoru tarafından muayene edilmeniz gerekecektir. Anestezi uzmanı hem muayene edecek hem de tahlillerinize ve fizik durumunuza göre o gün fıtık ameliyatına uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Gerekirse fıtık ameliyatı öncesi uygun bir sakinleştirici ilaç ile ( premedikasyon iğnesi veya halk arasında cesaret iğnesi) heyecanınızın yatışması sağlanır.hk fitik oper2

ok01Kasık fıtığı ameliyatı öncesi rutin yapılan işler arasında, size ameliyat ile ilgili detaylı bilgi verilmesi vardır. Ameliyatın size neden yapıldığı, alternatif cerrahi yöntemler, olası yan etkiler size yeniden anlatılır ve bu konuda onayınız alınır. Ardından kasık fıtıkları için taraf işaretlemesi yapılır. Özel bir cilt kalemi ile fıtığınızın olduğu taraf işaretlenir.

ok01Ameliyata girdiğinizde yakınlarınız hastane kafeteryasında dinlenebilirler. Bu esnada odanızın kilitlenmesini isterseniz, lütfen servis hemşiresine bildiriniz.

ok01Ameliyat sonrası uyanma odasında doktorunuz tarafından önce size ilk bilgi verilecek. Ayrıca ameliyat bitiminde yakınlarınıza hemen bilgi verilecektir.

 

  Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız: 

arrowYara bakımı için özel bir şey yapılacak mı ?1337448174 amneziya

arrowHangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir ?

arrowNe zaman araba kullanabileceğiniz ?

arrowNe zaman egzersiz yapabileceğiniz ?

arrowEvde kullanmanız gereken ilaçlar ?

arrowSorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız ?

arrowKontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz ?

arrowFıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır:  İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 

 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu