Özel Sağlık Sigortası ile Fıtık Ameliyatı

Kapalı Yöntem Kasık Fıtığı Ameliyatı - Laparoskopik Ameliyat
 
Küçük deliklerden gerçekleştirilir Sağ ve sol tarafa müdahale imkanı İşe ve eve hızlı geri dönüş Nüks fıtıklarda teknik kolaylık Kadınlarda daha düşük nüks riski Spora ve ağır işlere hızlı geri dönüş

Kapalı fıtık ameliyatında kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır. Enfeksiyon, ameliyat sonrası ağrı, ve geç dönemde kronik cilt hassasiyetleri daha az görülür.

Kapalı fıtık ameliyatında kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksız hale gelir.

Aynı deliklerden her iki taraftaki kasık fıtığını onarmak mümkündür. Bu nedenle iki taraflı kasık fıtıkları için son derece idealdir.

Çift taraflı fıtık ameliyatı açık yöntemle yapıldığında, çok daha fazla doku hasarı ve yara komplikasyonu riskine sahiptir.

Kapalı fıtık ameliyatı işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi bir avantaj sağlar; özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.

Kendi iş yerinde çalışanlar ve iş motivasyonu yüksek kişiler kapalı fıtık ameliyatı sonrası işgücü kaybı yaşamazlar.

İlk fıtık ameliyatı açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da fıtık ameliyatını kapalı yöntemle yapmak gerekir. 

Kapalı fıtık ameliyatlarında karın içine konan yama femoral fıtık alanını da örter. Femoral fıtıklar kasık fıtıkları içinde daha az görülür ve daha çok kadınların fıtığıdır.

Açık ameliyatta konan yama femoral alanı örtmediği için buradan nüksler görülebilir. O nedenle kadınlarda kapalı fıtık ameliyatının sonuçları daha iyidir.

Sporcuların fıtık ameliyatı sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir.

Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir.

KIYASLANAN ÖZELLİK
AÇIK FITIK AMELİYATI KAPALI FITIK AMELİYATI
YAKLAŞIK AMELİYAT SÜRESİ (TEK TARAFLI FITIK) 1 SAAT 45 DAKİKA
YAKLAŞIK AMELİYAT SÜRESİ (ÇİFT TARAFLI FITIK) 2 SAAT 1 SAAT
AĞRI DÜZEYİ MİNİMUM YOK
YATIŞ SÜRESİ 0 - 1 GÜN 0 - 1 GÜN
İŞE DÖNÜŞ SÜRESİ 7 - 10 GÜN 3 - 5 GÜN
SPORA DÖNÜŞ SÜRESİ 30 - 45 GÜN 15 - 20 GÜN
ENFEKSİYON RİSKİ ÇOK DÜŞÜK DAHA DÜŞÜK
ANESTEZİ GENEL - LOKAL SADECE GENEL
MALİYET DÜŞÜK %50 DAHA YÜKSEK
sorunuzu-gonderin  Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı

kapali-fitik-iletisim

 

İçimize ne kondu bilelim!

Fıtık ameliyatı sentetik yama ile yapılır.
Sentetik yamalar çok çeşitlidir.
Fıtık ameliyatının başarısı uygun yama seçimine bağlıdır.
Uygun yama, sağlam ve kaliteli olmalıdır. Fıtık ameliyatını yapacak hekim tarafından uygun cins ve ölçülerde seçilmelidir.

Fıtık ameliyat sonrası rahatınız ve güvenliğiniz için kullanılan malzeme çok önemlidir. Tek kullanımlık malzemenin, birden fazla kullanımı çok risklidir.

Fıtık ameliyatı olduğunuz yerden mutlaka ameliyat raporunuzu isteyin. Ameliyatta kullanılan yama-vida gibi malzemelerin marka ve modeli raporda yazılı olmalıdır.
Fıtık ameliyatında kullanılan malzemelerin etiketleri ameliyat raporuna yapıştırılmalıdır.

İçinize ne konduysa ömür boyu sizinle kalacak.
İçinize ne kondu bilmek hakkınız.

icimizdenevar

 

Kapalı Fıtık Ameliyatı

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı veya diğer adıyla kapalı fıtık ameliyatı, karın duvarına açılan küçük deliklerden yapılır. Göbek yakınından açılan 1.5 cm genişliğindeki delikten içeri zararsız bir gaz olan C02 verilip orada bir boşluk oluşturulur. Açılan delikten içeri kamera sokulur. Bu kamera ile hem sağ hem sol kasık kanalını ve kasık fıtığı bölgelerini aynı anda görmek mümkündür. Ardından açılan 0,5 cm'lik 2 küçük delikten içeri gönderilen el aletleri ile fıtık ameliyatı gerçekleştirilir.

Fıtık ameliyatının başında fıtık kesesi, çevre dokulardaki yapışıklardan kurtarılıp karın içine alınır. Daha sonra rulo şeklinde kıvrılan yama göbekteki delikten karın duvarı içine sokulur. Hafızalı üretilen yüksek teknolojili yamalar karın içinde açılıp eski düz haline döner. Yırtığın olduğu yere yayılan yama üst köşelerinden küçük vidalarla karın duvarına tutturulur.

Yamayı tutturmak için kullandığımız vidalar titanyumdan yapılmıştır ve yaklaşık 3,5-4 mm uzunluğundadır. Kasık fıtığı ameliyatı sırasında bu vidalardan 2-3 adet kullanılır ve bunların hastaya zararı yoktur.

Kasık fıtıkların oluş ve nüks mekanizmasında en önemli etken karın içi basıncıdır. Bu basınç her zaman karnın içinden dışına doğrudur. Kapalı fıtık ameliyatlarında yamanın karnın en iç yüzüne konması nüks ihtimalini azaltır.

Tüm fıtık ameliyatlarında kullandığımız yamalar ve vidalar ABD orijinli olup FDA onaylı yüksek kalitede ürünlerdir ve ömür boyu sizinle kalacağı için hiç bir rahatsızlık vermeyecek şekilde imal edilmişlerdir.

Fıtık ameliyatı yaptığımız her hastaya taburcu olurken mutlaka yazılı bir ameliyat raporu verilir. Bu raporda kullanılan yamanın cinsini marka ve modelini belirten etiketi yapıştırılmıştır. Ayrıca yamanın hangi katmana konduğu ve ne şekilde tespit edildiği mutlaka raporda belirtilir.

 

Fıtık ameliyatı olduğunuz yerden mutlaka ameliyat raporunuzu isteyin.


 Hangi hastalarda kapalı ameliyat daha avantajlıdır ?
 Çift taraflı fıtıklarda,  alt    Kapalı yöntem İDEALDİR.
 Karşı kasıkta fıtık şüphesi olanlarda, 
 İşine hemen dönmek isteyenlerde, 
 Profesyonel sporcularda, 
 Sürekli spor yapanlarda, 
 İşi fiziki güç gerektirenlerde, 
 Nüks fıtıklarda 
 Kasık fıtığı olan kadınlarda 

Kapalı yöntemin uzun dönem sonuçları da alınmıştır: Klinik çalışmalarda kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğu ve üstelik komplikasyonlar açısından açık yöntemden daha başarılı olduğu anlaşılmıştır.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kasık Fıtığı Nedir? | Kasık Fıtığı Çeşitleri | İndirek Kasık Fıtığı | Direk Kasık Fıtığı | Femoral Fıtıklar | Nokta Fıtığı | Kapalı Fıtık Ameliyatı

Sitedeki tüm makaleler Dr Hamdi Koçer'in özgün yazılarıdır. Alıntı olduğu belirtilmeksizin kullanımı İNTİHALDİR.

iletisim randevu